Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

İşte müşterilerimiz tarafından sıkça sorulan soruların bir listesi. Aradığınız cevabı bulamazsanız, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Avrupa’nın merkezindeki konumu, hızla büyüyen ekonomisi, gelişmeye açık coğrafi yapısı, tarihsel, kültürel ve doğal zenginliklere sahip olan Montenegro (Karadağ), Avrupa’nın yeni gözbebeği, uluslararası yatırımcıların ise Avrupa’daki yeni hedef pazarı.  2008 yılında Avrupa Birliği’ne başvuru sürecini başlatan Montenegro’nun 2021 yılında tam üyeliğinin gerçekleşmesi çok büyük ihtimal olarak görülmektedir.

Montenegro gelişmekte olan bir ülke. Bu gelişme birçok imkanı da beraberinde getiriyor. Üstüne üstlük onlarla birlikte Avrupa Birliği’ne giriyorsunuz ve Avrupa’da serbest dolaşım, çalışma ve yaşama hakkına sahip oluyorsunuz.

Konut ve turizm yatırımlarında Balkanların yeni cazibe merkezi Montenegro’dan ev alarak siz ve aileniz oturma iznine sahip olabiliyorsunuz.  Türkiye’den yaklaşık 1 saat uçuş mesafesinde yer alan bu ülke siyasi ve ekonomik açıdan güven ve istikrarın hakim olduğu bir ülke. Bölgede finansal riski en düşük ülke. Montenegro’da gayrimenkul almak oldukça karlı bir yatırım. Gayrimenkul sektöründe rekabet henüz yeni başladığı ve fiyat rayiçleri gerçek değerini bulmadığı için  Montenegro’da (Karadağ’da) alacağınız her türlü gayrimenkul -arazi, konut,yazlık veya ticari alan – size karlı bir yatırım olarak geri dönecektir

Montenegro, AB ve Schengen üyesi olduktan sonra, Türk vatandaşlarına AB’nin ve Schengen ülkelerinin uyguladığı vize rejimini benimseyecektir. Bunun doğal sonucu, genel vize uygulamasının yanı sıra, Montenegro’da oturum izni almış olan Türk vatandaşlarının, 26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen Bölgesi içinde serbest seyahat etme olanağı kazanmasıdır.

Alacağınız gayrimenkul ile oturma iznine başvurabilirsiniz. Oturma izninizden sizinle beraber eşiniz ve onsekiz yaşından küçük çocuklarınız da yararlanır. Oturum izinleri bir yıllık verilir, yılda bir kez yenilenmesi gerekir.

Evin alımı tamamlandıktan sonra, ana başvuru sahibi Montenegro’ya giderek oturum izni başvurusunu gerçekleştirir. Başvuru işlemi genellikle aynı gün içinde tamamlanmakta, oturum izninin çıkması ise yaklaşık 40 gün sürmektedir. Ana başvuru sahibinin oturum izni çıktıktan sonra ise, aile üyeleri için başvuru yapılabilir.

AB’ye en yakın aday ülke Montenegro’da minimum tutarlar olmaksızın gayrimenkul ve oturum izni alabilir, şimdiden avantajlı duruma geçebilirsiniz. Schengen ülkelerinde, oturum izni alabilmek için gereken minimum yatırım tutarı €250,000’dur.

Montenegro’da gayrimenkul alım vergisi %3’tür. Müteahhit firmalardan alınan yeni konutlar bu vergiden muaftır. Emlak komisyonu, genellikle satıcı tarafından ödendiği için alıcıdan talep edilmez. Alım sırasındaki diğer masraflar yalnızca noter ve tercüman ücretidir. Operasyonunu gerçekleştirdiğimiz diğer Avrupa ülkelerinde alım masrafları, gayrimenkulün değerine göre yüzdesel olarak çok daha yüksektir.

Montenegro’da gayrimenkul alım işlemi (Türkiye’deki tapu dairesi uygulamasının aksine), noter tarafından gerçekleştirilmektedir. Ev seçimi için ayıracağınız birkaç günün ardından, satın alacağınız evin satışa uygunluğu noter tarafından kontrol edilir. Uygunluk alınmasını takiben, noter hazırlıklarını yapar ve evin satıcısı ile gayrimenkul devir sözleşmesi noter huzurunda imzalanır. Tüm işlem sırasında Türkçe yeminli tercüman alıcıya tüm konuşmaları aktarır. Böylece imzalanan tüm evraklar ve yapılan işlem detaylarıyla alıcıya aktarılır. İşlem sonrasında, Türkiye’ye dönebilirsiniz; çünkü resmi sahiplik belgesinin ulaştırılması 20-40 gün sürmektedir.

Gerçekleştirdiğimiz alım işlemlerinde, satın alınan gayrimenkulün bedeli, sözleşme imzalandıktan sonra, Türkiye’deki hesap numaranızdan, sözleşmede belirtilen, satıcıya ait hesap numarasına transfer edilmek suretiyle ödenmektedir. Böylece, noter işlemlerinin yapıldığı gün alım bedelinin bir araya getirilmesi, bloke çekin yetişmesi veya nakit para taşıma riski gibi huzursuzluk verici faktörler ortadan kalkmaktadır.

Yabancı yatırımcıların Karadağ’da şirket tesisleri, iş yerleri, daire, yaşam ve inşaat alanları gibi gayrimenkul hakları vardır.

Karadağ 3 Haziran 2006 tarihinde bağımsız bir ülke oldu. Bundan önce, Karadağ Sırbistan ile tek devlet oluşturuyordu. Karadağ’da Parlamenter Demokrasi mevcuttur. Parlamento üyelerinin (81) yanı sıra cumhurbaşkanı da halk tarafından seçilmektedir. Başbakan, Parlamento üyeleri tarafından güven oyu almaktadır. Karadağ’daki hukuk sistemi Kıta Avrupası hukuk sistemidir.